Architektura miejska

Architektura to najogólniej rzecz ujmując kształtowania przestrzeni przez człowieka. Znana jest nam architektura wiejska lub miejska, architektura ogrodów lub wnętrz. To dziedzina z pogranicza budownictwa i sztuki. Jej głównym zadaniem jest łączenie funkcjonalności (przestrzeni, budynku, wnętrza) z estetyką.
Architektura miejska jest najbardziej spektakularną i chyba najtrudniejszą jej odmianą. Oprócz możliwości nakłada sporo ograniczeń. Projektowane budynki, parki, galerie handlowe czy inne przestrzenie publiczne muszą wpisywać się w plan zagospodarowania przestrzennego miasta, jego wizualny charakter, a także ergonomię.
Architektura miejska, jak każda dziedzina sztuki ulega trendom i modom. Każdy okres ma cechy charakterystyczne. Architektura gotyku znacznie różni się od tej z czasów PRL-u.
Współczesna architektura urbanistyczna to głównie zapierające w piersiach drapacze chmur i budynki mieszkalne (bloki). Do ich wykończenia architekci często wykorzystują szkło i metal, aby podkreślić ich nowoczesną formę.

About the author