Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

W ostatnich latach przy budowie lub remontach placów zabaw, coraz bardziej popularne stało się zastępowanie tradycyjnych nawierzchni nowoczesnymi granulatami. Powstają one z mieszaniny granulatu gumowego i specjalnych klejów poliuretanowych oraz stanowią doskonałą alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań.

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw powinna charakteryzować się przede wszystkim wysokim bezpieczeństwem i stanowić dobrą amortyzację podczas upadku. Drugim bardzo istotnym elementem jest łatwość utrzymania nawierzchni w czystości co ma także duży wpływ na jej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także trwałość materiału, która w przypadku nawierzchni gumowych jest bardzo wysoka.
Nawierzchnie gumowe oferowane są w dwóch wariantach nawierzchni z płytek oraz nawierzchni wylewanej. Pierwsza to mieszanka granulatu gumowego z klejami, poddawana obróbce i formowana na kształt płyt. Druga to nawierzchnia wylewana składa się z granulatu kładzionego na mokro na miejscu przeznaczenia. Występuje w wielu kolorach i jest bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne, działanie wody oraz niskie i wysokie temperatury. Zastosowanie tego typu rozwiązań nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także na estetykę miejsca, w którym ten rodzaj nawierzchni został wykorzystany.

About the author