Kosztorys budowy domu

Budowa domu to inwestycja, która jest związana z bardzo dużymi kosztami. Złe planowanie wydatków może niestety doprowadzić do przekroczenia budżetu, a co za tym idzie również do przerwania budowy.

Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest sporządzenie dokładnego, szczegółowego kosztorysu budowy. Wstępny kosztorys jest stosunkowo prosty, można go sporządzić między innymi przy użyciu różnych narzędzi dostępnych online. Takie rozwiązanie pozwala jednak jedynie na ogólną orientację i na pewno nie jest wystarczające. Także gotowe projekty domów zawierają przybliżony koszt budowy, jednak są to dane bardzo ogólne. Jednocześnie warto pamiętać, że biur projektowe może niestety świadomie zaniżyć koszty budowy w celu zachęcenia do zakupu danego projektu.

Najdroższa, ale za to najbardziej wiarogodna metoda, to zatrudnienie profesjonalisty. Kosztorys zostanie przygotowany przez niezależnego oferta, który nie jest w żaden sposób związany z firmą odpowiedzialną za przygotowanie projektu, co znacznie zwiększa jego wiarygodność.

About the author