Pozytywne i negatywne strony pracy w zawodzie trade agenta

Nowoczesne, bezpośrednie pośrednictwo handlowe to branża dopiero rozwijająca się na rynku polskim. Znacznie dłuższe tradycje ma na zachodzie, skąd przybyła do polski. Z branży tej wykluł się nowy zawód jaki jest trade agent. Praca polega na budowaniu dystrybucji i osiąganiu planowanych przychodów. Współpraca biznesowa, która dzięki działalności agenta jest nawiązywana, powinna procentować właśnie poprzez wskaźniki osiągniętych przychodów.

Praca w zawodzie trade agenta ma swoje pozytywne i negatywne strony. Do pozytywnych oczywiście zaliczamy zarobki. Dobry trade agent jest cenionym pracownikiem na rynku pracy. Firmy wręcz zabijają się w pozyskaniu osoby, która z łatwością wygeneruje jej spore zyski. Handlowiec z krwi i kości zarabia od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od branży w jakiej pracuje i umiejętności jakie posiada. Pozytywna jest bez wątpienia praca z ludźmi. Osoby komunikatywne mają pole do popisu, pracują bowiem z ludźmi. Pośrednictwo handlowe daje też sporo satysfakcji, a nie ma nic bardziej cennego niż praca, z której czerpiemy radość i korzyść jednocześnie. Pozytywny jest z pewnością fakt, iż otrzymujemy służbowy samochód i telefon komórkowy – to zawsze podnosi prestiż wykonywanego zawodu. Do plusów zaliczamy także liczne podróże, który agent musi odbyć w związku z wykonywanym zawodem. W czasie wolnym zawsze może pozwiedzać ciekawe miejsca.

Każda praca niestety ma też negatywne cechy, które skutecznie odstraszają poniektórych. Z pewnością charakter zatrudnienia nie przysparza jej ochotników. Agenci zatrudniani są najczęściej, niestety, na śmieciową umowę terminową typu umowa zlecenie. Dodatkowo praca ta wymaga ogromnych poświęceń. Trade agenci nie pracują od ósmej do szesnastej. Muszą być dyspozycyjni całą dobę, co jest zwyczajnie niekompatybilne z posiadaniem rodziny. Niektóre nie wytrzymują takiego życia i wymuszają na drugich połówkach rezygnację z wykonywania tego zawodu. Dyspozycyjność jest wymagana bezwzględnie, tzn. każda absencja jest źle widziana przez szefów. Współpraca biznesowa stawiana jest na pierwszym miejscu, a każda nie dyspozycyjność pracownika generuje straty. Minusem będzie także fakt, iż często nie ma nas poza domem. Odpada więc posiadanie nawet własnego zwierzątka. Życie na walizkach może być też zgubne dla naszego zdrowia. Dodatkowo trade agent żyje w ciągłym stresie, gdyż pracuje pod ogromną presją.

Wykonywanie zawodu trade agenta posiada plusy i minusy, ale który zawód nie ma dobrych i złych stron? Ważne w końcu, żeby praca sprawiała nam satysfakcję.

About the author